Dňa 4. apríla 2025 sa v priestoroch Základnej školy Zarevúca v Ružomberku uskutočnilo výnimočné podujatie – Analýza Šťastná škola, ktoré viedla PaedDr. Jana Chynoradská, zakladateľka Learn & Lead Innovation a dlhoročná odborníčka na rozvoj učiteľských tímov. V úlohe podporujúceho konzultanta sa pridal aj Jaroslav Chynoradský, ktorý zabezpečil externý pohľad na procesy a súvislosti.
Cieľom tohto stretnutia nebolo „analyzovať pre analýzu“, ale vytvoriť zrkadlo školy, ktoré umožní učiteľom, rodičom aj vedeniu vidieť školu ako celok – v jej dynamike, možnostiach a vzťahoch.
Už z úvodných odpovedí účastníkov bolo zrejmé, že v ZŠ Zarevúca pôsobí tím ľudí, ktorým na škole záleží. Niektorí sa chceli inšpirovať a dozvedieť, ako to vidia ostatní, iní prišli preto, lebo „chcú byť súčasťou zmeny“. Objavili sa aj silné prejavy vnútornej motivácie – pokračovať v začatej inovatívnej práci, hľadať zmysel a posunúť školu smerom k učiacej sa organizácii.
Niektorí prišli na základe pozvania vedenia školy, čo len potvrdzuje, že vedenie si váži rozvoj každého člena tímu a ponúka mu priestor na rast.
Odpovede na otázku, do akej miery boli naplnené očakávania, boli mimoriadne pozitívne:
„Naplnilo to moje očakávania do plnej miery.“
„Predčilo to moje očakávania.“
„Mám z čoho čerpať, motivuje ma to k lepšej práci.“
Účastníci ocenili praktickosť a ucelenosť stretnutia, silný zážitok zo spolupráce rôznych aktérov – učiteľov, rodičov aj zriaďovateľa. Vnímali celú skúsenosť ako profesionálnu, zároveň však ľudsky citlivú a rešpektujúcu.
„Top, ako vždy! Som očarená.“
„Bez debaty absolútne profesionálny prístup, zároveň láskavosť a rešpekt.“
„Komunikácia a vzájomná interakcia bola na vysokej úrovni.“
Takéto a ďalšie hodnotenia smerovali k vedúcej konzultantke JANE CHYNORADSKEJ. Jej spôsob vedenia, postavený na dôvere, rešpekte a odbornej pripravenosti, zanechal silný dojem a vytvoril bezpečný priestor na otvorené zdieľanie.
Keď sa účastníkov pýtali, čo považujú za najväčší prínos tohto stretnutia, odpovede sa opakovane dotýkali spolupráce a spoločného dialógu:
„Poznanie iných uhlov pohľadu na školu.“
„Vzájomná spolupráca kolegov, rodičov a zriaďovateľa.“
„Komunita učiteľov na rovnakej vlne.“
Účastníci si uvedomili, že každý má svoj jedinečný pohľad, a práve ich spojením môže vzniknúť komplexné porozumenie a smerovanie školy.
Všetci respondenti prejavili záujem pokračovať v spolupráci s Learn & Lead a ďalej rozvíjať princípy Šťastnej školy. Medzi očakávanými krokmi sa najčastejšie objavovali:
Oceňovali, že workshop neostal len pri inšpirácii, ale ponúkol aj konkrétne podnety a možnosti ďalšieho smerovania.
Podujatie bolo dôkazom, že odvaha pozrieť sa na školu ako na živý organizmus je prvým krokom k zmene. Škola Zarevúca ukázala, že má v tíme angažovaných a otvorených ľudí, ktorí sa neboja reflektovať, klásť si otázky a hľadať lepšie cesty.
Ďakujeme ZŠ Zarevúca za dôveru, otvorenosť a spoluprácu. Sme presvedčení, že cesta k Šťastnej škole vedie cez spoločné uvažovanie, rešpekt a odvahu meniť veci zvnútra.
Tešíme sa na spoluprácu.