Projekt pre zoznámenie pedagógov s prístupom zameraným na potreby žiaka, rozvoj mäkkých zručností pedagóga, aktiváciu jeho sebarozvoja a praktické využitie moderných a interaktívnych nástrojov na vyučovaní.
Projektový zámer Moderná cesta rozvoja učiteľa získal dotáciu na realizáciu projektu po schválení odbornou Komisiou Slovak Business Agency, ako vykonávateľom Schémy na podporu podnikateľského vzdelávania (schéma pomoci de minimis) DM - 9/2021 zverejnenej v Obchodnom vestníku č. 86/2021 dňa 06. 05. 2021 (ďalej len „Schéma“) v mene Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky ako poskytovateľa Schémy. Projekt bol podaný v rámci aktivity: Podnikateľský tréning pedagogických pracovníkov, ako aktivita organizovaná na budovanie podnikavosti a mäkkých zručností najmä u pedagogických pracovníkov, ktorí tieto znalosti následne odovzdajú deťom, žiakom alebo študentom. Pedagógovia sa tak môžu zdokonaliť v práci s rôznymi typmi žiakov alebo študentov, s cieľom viesť ich, motivovať, podporovať a učiť ich rozvíjať zručnosti 21. storočia.
Harmony Academy, Slovensko
Nasmerovať prístup pedagóga na potreby žiaka - rozvoj kreativity, prebudenie zvedavosti a aktívneho zapojenia žiakov do procesu.
Podarilo sa nám prepojiť pedagógov z rôznych častí Slovenska, v rámci aktivít si navzájom zdieľali skúsenosti a spôsoby implementácie inovatívnych metód.
Podarilo sa nám priblížiť nosné myšlienky konceptu Learn & Lead, vyvíjaného v rámci viacerých programov Erasmus+, medzi pedagógov najmä základných a stredných škôl.
Cez hybridné vzdelávanie sa nám podarilo nielen spojiť s účastníkmi, ktorí sa nemohli zúčastniť osobne alebo si zvolili online pripojenie, ale aj vyskúšať a zdieľať skúsenosti s týmto spôsobom výučby s ostatnými. Tešíme sa z pozitívnej spätnej väzby účastníkov, z ktorej vyplynula motivácia pokračovať na ceste rozvoja v súlade s konceptom Learn & Lead.
Pedagógovia si osvojili prístup modernej cesty napodujatiach v Trnave, Ružomberku a Košiciach a zároveň online.
Stretnutia s pedagógmi boli rozdelené do troch tematických celkov.
V prvej časti sa venovali osobnosti učiteľa, sebareflexii, aktivácii jeho záujmu o vlastný sebarozvoj.
Druhá časť patrila rozvoju prístupu zameraného na žiaka, zdôrazňovala sústredenie na talent a danosti každého jednotlivca a približovala spôsoby, ako nájsť a podporovať jeho potenciál.
V tretej časti hrali prím vzťahy medzi učiteľom a žiakmi.
Zavŕšením cyklu marcových podujatí Modernej cesty rozvoja učiteľa je stretnutie organizované Asociáciou inovatívnych slovenských učiteľov (AISU), ktorá vzniká s cieľom podporiť networking učiteľov, aby našli spoločné miesto, kde môžu zdieľať svoje myšlienky, nápady a inšpirovať sa skúsenosťami z implementácie inovatívnych prístupov v praxi